Zdrowie intymne przyszłej mamy z Tantum Rosa

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W trosce o prawidłowy rozwój swojego maleństwa, przyszłe mamy dbają o najdrobniejsze szczegóły – zmieniają dietę i styl życia. Jednak jednym z najważniejszych aspektów w tym okresie jest zdrowie intymne. Infekcje narządów rodnych nie tylko łączą się z dużym dyskomfortem przyszłej mamy, ale mogą stać się także dużym zagrożeniem dla dziecka. Warto wiedzieć, że infekcjom intymnym w czasie ciąży można w pewnym stopniu zapobiec, a gdy już się pojawią koniecznie trzeba je leczyć.

Tantum Rosa

Wrogowie mamy i dziecka

Przyszłe mamy są szczególnie narażone na infekcje narządów rodnych. W tym okresie środowisko pochwy staje się jeszcze bardziej przyjazne drobnoustrojom. Dzieje się tak, bo w organizmie kobiety ciężarnej wzrasta poziom hormonów – estrogenów, zmienia się stężenie glikogenu w śluzówce pochwy – naturalnie kwaśnie pH zmienia się w zasadowe.  Takie środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów i bakterii. Nieleczone infekcje intymnie nie tylko powodują dyskomfort u matki, ale mogą poważnie odbić się na zdrowiu dziecka. Należy więc obserwować swoje ciało by rozpoznać pierwsze objawy tych dolegliwości. Sygnałem mogącym świadczyć o infekcji intymnej są zmiany w wydzielinie z pochwy. Naturalnie występująca jest biała lub przeźroczysta, o lekko kwaśnym zapachu. Nieprawidłowa wydzielina jest koloru żółtego, zielonego lub szarego. Jej zapach jest intensywny i nieprzyjemny, konsystencja jest gęsta i grudkowata. Kolejne sygnały to podrażnienia i zaczerwienienia okolic intymnych, a także uporczywe swędzenie oraz ból podczas stosunku seksualnego. Najczęściej pojawiające się schorzenia w okresie ciąży to: grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy, zapalenie rzęsistkowe i wirusem opryszczki.

Po pierwsze – zapobiegać!

„Zawsze przy dostrzeżeniu objawów infekcji czy to w ciąży, czy w połogu, kobieta powinna zasięgnąć rady lekarza prowadzącego, gdyż często potrzebna jest specjalistyczna interwencja z zastosowaniem leczenia celowanego. Należy jednak pamiętać, że profilaktyka infekcji okolic intymnych jest nie do przecenienia.”- radzi lek. med. Tomasz Bieda – specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista ginekologii onkologicznej. Jak zapobiec infekcjom intymnym? Można stosować tabletki z kwasem mlekowym, zaleca się także mycie płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH i noszenie bawełnianej bielizny. Niewskazane są długie kąpiele w gorącej wodzie. Należy podmywać się dłonią, a nie gąbką czy myjką (są siedliskiem bakterii). Ważna jest systematyczna wymiana bieliźnianych wkładek higienicznych.

Po drugie – Tantum Rosa

W trakcie ciąży można stosować zewnętrzne przemywanie roztworem Tantum Rosa. Jednak preparat ten zaleca się szczególnie w trakcie połogu. Zawarta w nim benzydamina zmniejsza przekrwienie poporodowe, niweluje obrzęki, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i miejscowo znieczulająco. Tantum Rosa sprawdza się szczególne u kobiet u których w czasie porodu doszło do uszkodzeń w obrębie szyjki macicy i pochwy lub, u których wykonano nacięcie krocza. Działanie odkażające Tantum Rosa jest tu bardzo istotne. Kobiety w okresie połogu są narażone na zakażenie błony śluzowej i mięśnia, nawracające zakażenie dróg moczowych, zapalenia i ropienie narządów miednicy mniejszej. Miejsce w macicy po odklejeniu łożyska, źle gojące się rany krocza, mogą powodować gorączkę połogową. Dzięki temu, że Tantum Rosa działa miejscowo i w niewielkim stopniu przenika do krążenia ogólnego, może być śmiało stosowany przez kobiety karmiące piersią. Stosowanie roztworu to skuteczna i bezpieczna metoda kuracji także dlatego, że nie wpływa na fizjologiczna florę pochwy.
Pełen raport eksperta lek. med. Tomasza Biedy specjalisty ginekologii i położnictwa oraz specjalisty ginekologii onkologicznej „Zagrożenia infekcyjne okolic intymnych w okresie ciąży, porodu i połogu.” dostępny na www.tantumrosa.pl.
Tantum Rosa to lek OTC. Zawiera on chlorowodorek benzydaminy. Dzięki jego obecności lek posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Preparat szybko się wchłania, gromadząc się w tkankach objętych procesem zapalnym oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy  i sromu.

Tantum Rosa

Tantum Rosa można stosować na dwa sposoby:

 • wewnętrzne, do przepłukiwania pochwy (przy pomocy specjalnego irygatora);
 • zewnętrznie do przemywań okolic krocza, okładów lub nasiadówek;

Wskazania do stosowania

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:

 • przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia,
 • również po chemio- i radioterapii,
 • w profilaktyce przed- i pooperacyjnej
 • w ginekologii, połogu.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.

Dystrybutor – Angelini Pharma Polska

Cena: 10 saszetek o. 28 zł nowa niższa cena!

OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

Dossier:

TANTUM ROSA,
53,2 mg/g, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego.
1 g proszku zawiera 53,2 mg/g benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum).
1 saszetka (9,4 g) zawiera 500 mg benzydaminy chlorowodorku.

Wskazania do stosowania:
Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w: przebiegu zapalenia sromu i pochwy, przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemio – i radioterapii, profilaktyce przed – i pooperacyjnej w ginekologii, połogu.

Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład.

Podmiot odpowiedzialny:
Aziende Chimiche Riunite Angelini Francesco A.C.R.A.F. S.p.A. Viale Amelia 70, 00181 Rzym, Włochy.

OTC – Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

You may also like...

2 Responses

 1. Mama28 pisze:

  Stosowałam tamtum rosa do podmywania krocza po porodzie, na zmianę z naparem z kory dębu. Rana szybko i bez problemu się zagoiła. Przez cały okres ciąży stosowałam natomiast provag żel który zakwasza środowisko pochwy dzięki czemu chroni przed infekcjami. Sprawdził się również po porodzie kiedy dokuczała mi suchość pochwy.

 2. ala pisze:

  ja bardziej wierzę w działanie probiotyków ginekologicznych niż w irygacje a to dlatego że ta niszczy florę ta złą ale i też dobrą, dlatego przed ciążą, chwile w trakcie kiedy intensywniej zaczęłam chodzić na basen i w połogu brałam provag żeby uniknąć infekcji bo wiem że w ciąży może ona buć szczególnie niebiezpieczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *